Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Chennai Guruvayur Express - 16127


  ()
1 Chennai Egmore (MS)
07:50
0
1
0 km
2 Tambaram (TBM)
08:14
08:15
1 min
1
25 km
3 Chengalpattu (CGL)
08:43
08:45
2 min
1
56 km
4 Melmaruvattur (MLMR)
09:09
09:10
1 min
1
92 km
5 Tindivanam (TMV)
09:34
09:35
1 min
1
122 km
6 Villuparam Jn (VM)
10:25
10:30
5 min
1
159 km
7 Vridhachalam Jn (VRI)
11:13
11:15
2 min
1
213 km
8 Ariyalur (ALU)
11:43
11:45
2 min
1
267 km
9 Srirangam (SRGM)
12:44
12:45
1 min
1
325 km
10 Tiruchchirapali (TPJ)
13:05
13:15
10 min
1
336 km
11 Manaparai (MPA)
14:09
14:10
1 min
1
373 km
12 Dindigul Jn (DG)
15:12
15:15
3 min
1
431 km
13 Kudalnagar (KON)
16:08
16:10
2 min
1
493 km
14 Madurai Jn (MDU)
16:35
16:40
5 min
1
497 km
15 Virudunagar Jn (VPT)
17:18
17:20
2 min
1
540 km
16 Satur (SRT)
17:45
17:47
2 min
1
567 km
17 Kovilpatti (CVP)
18:03
18:05
2 min
1
588 km
18 Maniyachchi Jn (MEJ)
18:39
18:40
1 min
1
624 km
19 Tirunelveli (TEN)
19:25
19:30
5 min
1
653 km
20 Nanguneri (NNN)
20:14
20:15
1 min
1
681 km
21 Valliyur (VLY)
20:34
20:35
1 min
1
695 km
22 Aralvaymozhi (AAY)
20:54
20:55
1 min
1
714 km
23 Nagarcoil Jn (NCJ)
21:25
21:40
15 min
1
727 km
24 Eraniel (ERL)
22:04
22:05
1 min
1
745 km
25 Kulitthurai (KZT)
22:19
22:20
1 min
1
760 km
26 Neyyattinkara (NYY)
22:44
22:45
1 min
1
781 km
27 Trivandrum Cntl (TVC)
23:30
23:40
10 min
1
798 km
28 Chirayinkil (CRY)
00:03
00:04
1 min
2
826 km
29 Kadakavur (KVU)
00:09
00:10
1 min
2
829 km
30 Varkala (VAK)
00:19
00:20
1 min
2
839 km
31 Paravur (PVU)
00:34
00:35
1 min
2
850 km
32 Quilon Jn (QLN)
00:55
01:00
5 min
2
862 km
33 Kayankulam Jn (KYJ)
01:33
01:35
2 min
2
903 km
34 Harippad (HAD)
01:49
01:50
1 min
2
916 km
35 Ambalapuzha (AMPA)
02:14
02:15
1 min
2
934 km
36 Alleppey (ALLP)
02:25
02:30
5 min
2
946 km
37 Shertalai (SRTL)
02:54
02:55
1 min
2
970 km
38 Eranakulam Jn (ERS)
03:40
03:50
10 min
2
1003 km
39 Ernakulam Town (ERN)
03:57
03:59
2 min
2
1006 km
40 Alwaye (AWY)
04:22
04:25
3 min
2
1022 km
41 Angamali (AFK)
04:39
04:40
1 min
2
1032 km
42 Chalakudi (CKI)
04:54
04:55
1 min
2
1047 km
43 Irinjalakuda (IJK)
05:04
05:05
1 min
2
1053 km
44 Trichur (TCR)
05:30
05:33
3 min
2
1077 km
45 Punkunnam (PNQ)
05:35
05:36
1 min
2
1079 km
46 Guruvayur (GUV)
06:40
0
2
1100 km

Train Chennai Guruvayur Express -16127 from to passes through following stations:


Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Melmaruvattur, Tindivanam, Villuparam Jn, Vridhachalam Jn, Ariyalur, Srirangam, Tiruchchirapali, Manaparai, Dindigul Jn, Kudalnagar, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Satur, Kovilpatti, Maniyachchi Jn, Tirunelveli, Nanguneri, Valliyur, Aralvaymozhi, Nagarcoil Jn, Eraniel, Kulitthurai, Neyyattinkara, Trivandrum Cntl, Chirayinkil, Kadakavur, Varkala, Paravur, Quilon Jn, Kayankulam Jn, Harippad, Ambalapuzha, Alleppey, Shertalai, Eranakulam Jn, Ernakulam Town, Alwaye, Angamali, Chalakudi, Irinjalakuda, Trichur, Punkunnam, Guruvayur,