Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Chennai Express - 06114


  ()
1 Sengottai (SCT)
14:25
0
1
0 km
2 Tenkasi Jn (TSI)
14:40
14:45
5 min
1
8 km
3 Kadaynallur (KDNL)
14:58
15:00
2 min
1
24 km
4 Pmbakvl Shandy (PBKS)
15:09
15:11
2 min
1
33 km
5 Sankarankovil (SNKL)
15:23
15:25
2 min
1
45 km
6 Rajapalayam (RJPM)
15:46
15:48
2 min
1
78 km
7 Srivilliputtur (SVPR)
16:03
16:05
2 min
1
89 km
8 Sivakasi (SVKS)
16:23
16:25
2 min
1
106 km
9 Tiruttangal (TTL)
16:30
16:32
2 min
1
109 km
10 Virudunagar Jn (VPT)
16:53
16:55
2 min
1
130 km
11 Tirumangalam (TMQ)
17:13
17:15
2 min
1
156 km
12 Madurai Jn (MDU)
17:50
18:00
10 min
1
174 km
13 Dindigul Jn (DG)
18:55
19:00
5 min
1
240 km
14 Tiruchchirapali (TPJ)
20:45
21:00
15 min
1
334 km
15 Vridhachalam Jn (VRI)
22:58
23:00
2 min
1
457 km
16 Villuparam Jn (VM)
00:50
01:00
10 min
2
511 km
17 Melmaruvattur (MLMR)
02:00
02:05
5 min
2
579 km
18 Chengalpattu (CGL)
02:55
03:00
5 min
2
614 km
19 Tambaram (TBM)
03:28
03:30
2 min
2
645 km
20 Mambalam (MBM)
03:53
03:55
2 min
2
663 km
21 Chennai Egmore (MS)
04:25
0
2
670 km

Train Chennai Express -06114 from to passes through following stations:


Sengottai, Tenkasi Jn, Kadaynallur, Pmbakvl Shandy, Sankarankovil, Rajapalayam, Srivilliputtur, Sivakasi, Tiruttangal, Virudunagar Jn, Tirumangalam, Madurai Jn, Dindigul Jn, Tiruchchirapali, Vridhachalam Jn, Villuparam Jn, Melmaruvattur, Chengalpattu, Tambaram, Mambalam, Chennai Egmore,