Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Bikaner Express - 16312


  ()
1 Kochuveli (KCVL)
15:15
0
1
0 km
2 Quilon Jn (QLN)
16:15
16:20
5 min
1
59 km
3 Kayankulam Jn (KYJ)
16:53
16:55
2 min
1
100 km
4 Chengannur (CNGR)
17:13
17:15
2 min
1
120 km
5 Tiruvalla (TRVL)
17:23
17:25
2 min
1
129 km
6 Kottayam (KTYM)
18:20
18:25
5 min
1
155 km
7 Ernakulam Town (ERN)
19:55
20:00
5 min
1
217 km
8 Trichur (TCR)
21:20
21:25
5 min
1
288 km
9 Shoranur Jn (SRR)
22:15
22:25
10 min
1
321 km
10 Tirur (TIR)
23:18
23:20
2 min
1
366 km
11 Calicut (CLT)
00:25
00:30
5 min
2
407 km
12 Cannanore (CAN)
02:10
02:15
5 min
2
496 km
13 Kasaragod (KGQ)
03:54
03:55
1 min
2
582 km
14 MAJN (MAJN)
04:55
05:05
10 min
2
633 km
15 Udupi (UD)
06:21
06:22
1 min
2
714 km
16 Byndoor (BYNR)
07:36
07:38
2 min
2
805 km
17 Murdeshwar (MRDW)
07:48
07:49
1 min
2
849 km
18 Madgaon (MAO)
10:45
10:55
10 min
2
1064 km
19 Kudal (KUDL)
12:34
12:35
1 min
2
1203 km
20 Ratnagiri (RN)
15:50
15:55
5 min
2
1398 km
21 Mangaon (MNI)
18:41
18:42
1 min
2
1641 km
22 Panvel (PNVL)
21:20
21:25
5 min
2
1760 km
23 Vasai Road (BSR)
22:45
22:50
5 min
2
1828 km
24 Vapi (VAPI)
00:51
00:52
1 min
3
1950 km
25 Surat (ST)
02:42
02:52
10 min
3
2043 km
26 Ankleshwar Jn (AKV)
03:31
03:32
1 min
3
2092 km
27 Vadodara Jn (BRC)
04:42
04:52
10 min
3
2172 km
28 Ahmedabad Jn (ADI)
06:45
07:05
20 min
3
2271 km
29 Palanpur Jn (PNU)
10:49
10:50
1 min
3
2404 km
30 Abu Road (ABR)
11:52
12:02
10 min
3
2457 km
31 Marwar Jn (MJ)
14:58
15:03
5 min
3
2622 km
32 Pali Marwar (PMY)
15:30
15:31
1 min
3
2653 km
33 Luni Jn (LUNI)
16:07
16:10
3 min
3
2694 km
34 Jodhpur Jn (JU)
17:00
17:15
15 min
3
2725 km
35 Merta Road Jn (MTD)
18:50
18:55
5 min
3
2829 km
36 Nagaur (NGO)
19:44
19:45
1 min
3
2887 km
37 Nokha (NOK)
20:35
20:36
1 min
3
2938 km
38 Bikaner Jn (BKN)
22:00
0
3
3002 km

Train Bikaner Express -16312 from to passes through following stations:


Kochuveli, Quilon Jn, Kayankulam Jn, Chengannur, Tiruvalla, Kottayam, Ernakulam Town, Trichur, Shoranur Jn, Tirur, Calicut, Cannanore, Kasaragod, MAJN, Udupi, Byndoor, Murdeshwar, Madgaon, Kudal, Ratnagiri, Mangaon, Panvel, Vasai Road, Vapi, Surat, Ankleshwar Jn, Vadodara Jn, Ahmedabad Jn, Palanpur Jn, Abu Road, Marwar Jn, Pali Marwar, Luni Jn, Jodhpur Jn, Merta Road Jn, Nagaur, Nokha, Bikaner Jn,