Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Bhavnagar Express - 12971


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
21:25
0
1
0 km
2 Andheri (ADH)
21:41
21:43
2 min
1
7 km
3 Borivali (BVI)
22:06
22:08
2 min
1
19 km
4 Vapi (VAPI)
00:01
00:02
1 min
2
159 km
5 Valsad (BL)
00:32
00:34
2 min
2
183 km
6 Surat (ST)
01:35
01:40
5 min
2
252 km
7 Vadodara Jn (BRC)
03:25
03:30
5 min
2
381 km
8 Nadiad Jn (ND)
04:23
04:25
2 min
2
435 km
9 Ahmedabad Jn (ADI)
05:25
05:45
20 min
2
481 km
10 Viramgam Jn (VG)
07:08
07:10
2 min
2
546 km
11 Jorawarnagar Jn (JVN)
08:27
08:29
2 min
2
614 km
12 Limbdi (LM)
08:47
08:49
2 min
2
638 km
13 Ranpur (RUR)
09:11
09:13
2 min
2
664 km
14 Botad Jn (BTD)
09:38
09:40
2 min
2
686 km
15 Dhola Jn (DLJ)
10:16
10:18
2 min
2
729 km
16 Songadh (SGD)
10:34
10:36
2 min
2
750 km
17 Sihor Gujarat (SOJN)
10:43
10:45
2 min
2
758 km
18 Bhavanagar Para (BVP)
11:06
11:08
2 min
2
775 km
19 Bhavnagar Trmus (BVC)
11:30
0
2
778 km

Train Bhavnagar Express -12971 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Andheri, Borivali, Vapi, Valsad, Surat, Vadodara Jn, Nadiad Jn, Ahmedabad Jn, Viramgam Jn, Jorawarnagar Jn, Limbdi, Ranpur, Botad Jn, Dhola Jn, Songadh, Sihor Gujarat, Bhavanagar Para, Bhavnagar Trmus,