Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Bangalore Garib Nawaj - 16531


  ()
1 Ajmer Jn (AII)
05:35
0
1
0 km
2 Beawar (BER)
06:18
06:20
2 min
1
53 km
3 Marwar Jn (MJ)
07:36
07:39
3 min
1
140 km
4 Falna (FA)
08:26
08:28
2 min
1
207 km
5 Abu Road (ABR)
10:29
10:39
10 min
1
306 km
6 Palanpur Jn (PNU)
11:48
11:50
2 min
1
358 km
7 Mahesana Jn (MSH)
13:03
13:05
2 min
1
423 km
8 Ahmedabad Jn (ADI)
14:30
14:55
25 min
1
491 km
9 Nadiad Jn (ND)
15:40
15:42
2 min
1
537 km
10 Anand Jn (ANND)
16:00
16:02
2 min
1
555 km
11 Vadodara Jn (BRC)
16:42
16:52
10 min
1
591 km
12 Surat (ST)
19:05
19:15
10 min
1
720 km
13 Valsad (BL)
20:23
20:25
2 min
1
788 km
14 Vapi (VAPI)
20:49
20:51
2 min
1
812 km
15 Vasai Road (BSR)
23:35
23:40
5 min
1
935 km
16 Bhiwandi Road (BIRD)
00:11
00:13
2 min
2
962 km
17 Kalyan Jn (KYN)
01:05
01:10
5 min
2
987 km
18 Karjat (KJT)
02:08
02:10
2 min
2
1034 km
19 Lonavala (LNL)
02:58
03:00
2 min
2
1062 km
20 Pune Jn (PUNE)
04:10
04:20
10 min
2
1125 km
21 Satara (STR)
07:10
07:13
3 min
2
1271 km
22 Karad (KRD)
08:08
08:10
2 min
2
1329 km
23 Sangli (SLI)
09:27
09:30
3 min
2
1397 km
24 Miraj Jn (MRJ)
10:30
10:35
5 min
2
1404 km
25 Belgaum (BGM)
13:25
13:30
5 min
2
1542 km
26 Londa Jn (LD)
14:15
14:17
2 min
2
1593 km
27 Dharwar (DWR)
15:53
15:55
2 min
2
1663 km
28 Hubli Jn (UBL)
16:45
16:55
10 min
2
1683 km
29 Gadag Jn (GDG)
17:58
18:00
2 min
2
1741 km
30 Koppal (KBL)
18:44
18:45
1 min
2
1799 km
31 Hospet Jn (HPT)
19:20
19:25
5 min
2
1826 km
32 Bellary Jn (BAY)
21:15
21:20
5 min
2
1892 km
33 Guntakal Jn (GTL)
22:25
22:30
5 min
2
1942 km
34 Anantapur (ATP)
23:48
23:50
2 min
2
2028 km
35 Dharmavaram Jn (DMM)
01:00
01:05
5 min
3
2061 km
36 Yesvantpur Jn (YPR)
04:30
0
3
2236 km

Train Bangalore Garib Nawaj -16531 from to passes through following stations:


Ajmer Jn, Beawar, Marwar Jn, Falna, Abu Road, Palanpur Jn, Mahesana Jn, Ahmedabad Jn, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Surat, Valsad, Vapi, Vasai Road, Bhiwandi Road, Kalyan Jn, Karjat, Lonavala, Pune Jn, Satara, Karad, Sangli, Miraj Jn, Belgaum, Londa Jn, Dharwar, Hubli Jn, Gadag Jn, Koppal, Hospet Jn, Bellary Jn, Guntakal Jn, Anantapur, Dharmavaram Jn, Yesvantpur Jn,