Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Avantika Express - 12961


  ()
1 Mumbai Central (BCT)
19:05
0
1
0 km
2 Borivali (BVI)
19:41
19:43
2 min
1
30 km
3 Valsad (BL)
21:53
21:55
2 min
1
194 km
4 Navsari (NVS)
22:27
22:29
2 min
1
233 km
5 Surat (ST)
23:03
23:08
5 min
1
263 km
6 Ankleshwar Jn (AKV)
23:46
23:48
2 min
1
312 km
7 Bharuch Jn (BH)
23:59
00:02
3 min
2
322 km
8 Vadodara Jn (BRC)
01:02
01:20
18 min
2
392 km
9 Godhra Jn (GDA)
02:22
02:24
2 min
2
465 km
10 Dahod (DHD)
03:20
03:22
2 min
2
540 km
11 Meghnagar (MGN)
03:47
03:49
2 min
2
573 km
12 Thandla Rd (THDR)
03:59
04:01
2 min
2
581 km
13 Bamnia (BMI)
04:25
04:27
2 min
2
608 km
14 Ratlam Jn (RTM)
05:20
05:30
10 min
2
653 km
15 Khachrod (KUH)
05:54
05:56
2 min
2
681 km
16 Nagda Jn (NAD)
06:19
06:21
2 min
2
695 km
17 Ujjain Jn (UJN)
07:15
07:30
15 min
2
750 km
18 Dewas (DWX)
08:06
08:08
2 min
2
790 km
19 Indore Jn Bg (INDB)
09:00
0
2
829 km

Train Avantika Express -12961 from to passes through following stations:


Mumbai Central, Borivali, Valsad, Navsari, Surat, Ankleshwar Jn, Bharuch Jn, Vadodara Jn, Godhra Jn, Dahod, Meghnagar, Thandla Rd, Bamnia, Ratlam Jn, Khachrod, Nagda Jn, Ujjain Jn, Dewas, Indore Jn Bg,