Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Avadh Express - 19039


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
22:40
0
1
0 km
2 Andheri (ADH)
22:56
22:58
2 min
1
7 km
3 Borivali (BVI)
23:16
23:18
2 min
1
19 km
4 Boisar (BOR)
00:19
00:21
2 min
2
88 km
5 Valsad (BL)
01:58
02:00
2 min
2
183 km
6 Surat (ST)
03:00
03:05
5 min
2
252 km
7 Ankleshwar Jn (AKV)
03:43
03:45
2 min
2
302 km
8 Vadodara Jn (BRC)
04:55
05:12
17 min
2
381 km
9 Godhra Jn (GDA)
06:17
06:20
3 min
2
455 km
10 Dahod (DHD)
07:18
07:20
2 min
2
529 km
11 Meghnagar (MGN)
07:48
07:50
2 min
2
562 km
12 Bamnia (BMI)
08:31
08:33
2 min
2
597 km
13 Ratlam Jn (RTM)
09:35
09:55
20 min
2
642 km
14 Khachrod (KUH)
10:19
10:21
2 min
2
670 km
15 Nagda Jn (NAD)
10:55
11:00
5 min
2
684 km
16 Mahidpur Road (MEP)
11:14
11:16
2 min
2
701 km
17 Vikramgarh Alot (VMA)
11:33
11:35
2 min
2
724 km
18 Chau Mahla (CMU)
11:53
11:55
2 min
2
746 km
19 Suwasra (SVA)
12:08
12:10
2 min
2
761 km
20 Shamgarh (SGZ)
12:21
12:23
2 min
2
775 km
21 Garot (GOH)
12:32
12:34
2 min
2
786 km
22 Bhawani Mandi (BWM)
12:50
12:52
2 min
2
808 km
23 Jhalawar Road (JHW)
13:08
13:10
2 min
2
825 km
24 Ramganj Mandi (RMA)
13:20
13:22
2 min
2
836 km
25 Morak (MKX)
13:32
13:34
2 min
2
847 km
26 Dakaniya Talav (DKNT)
14:18
14:20
2 min
2
899 km
27 Kota Jn (KOTA)
14:40
14:50
10 min
2
909 km
28 Lakheri (LKE)
15:30
15:32
2 min
2
969 km
29 Indargarh (IDG)
15:45
15:47
2 min
2
980 km
30 Sawai Madhopur (SWM)
16:15
16:20
5 min
2
1017 km
31 Gangapur City (GGC)
17:28
17:30
2 min
2
1080 km
32 Shri Mahabirji (SMBJ)
18:00
18:02
2 min
2
1114 km
33 Hindaun City (HAN)
18:10
18:12
2 min
2
1124 km
34 Bayana Jn (BXN)
19:20
19:25
5 min
2
1157 km
35 Rupbas (RBS)
19:53
19:55
2 min
2
1191 km
36 Fatehpur Sikri (FTS)
20:10
20:12
2 min
2
1206 km
37 Kiraoli (KLB)
20:26
20:28
2 min
2
1218 km
38 Idgah Agra Jn (IDH)
21:23
21:25
2 min
2
1240 km
39 Agra Fort (AF)
21:50
22:00
10 min
2
1242 km
40 Yamuna Bdg Agra (JAB)
22:13
22:15
2 min
2
1244 km
41 Tundla Jn (TDL)
23:48
23:58
10 min
2
1264 km
42 Firozabad (FZD)
00:23
00:25
2 min
3
1281 km
43 Shikohabad Jn (SKB)
00:46
00:48
2 min
3
1301 km
44 Etawah (ETW)
01:28
01:30
2 min
3
1356 km
45 Bharthana (BNT)
01:44
01:46
2 min
3
1376 km
46 Phaphund (PHD)
02:22
02:24
2 min
3
1412 km
47 Kanpur Central (CNB)
04:35
04:45
10 min
3
1494 km
48 Unnao Jn (ON)
05:06
05:08
2 min
3
1511 km
49 Lucknow (LJN)
06:25
06:50
25 min
3
1566 km
50 Badshahnagar (BNZ)
07:23
07:25
2 min
3
1577 km
51 Gomati Nagar (GTNR)
07:36
07:38
2 min
3
1581 km
52 Barabanki Jn (BBK)
08:06
08:08
2 min
3
1602 km
53 Burhwal (BUW)
08:39
08:41
2 min
3
1629 km
54 Jarwal Road (JLD)
09:00
09:02
2 min
3
1645 km
55 Colonelganj (CLJ)
09:18
09:20
2 min
3
1662 km
56 Gonda Jn (GD)
09:55
10:05
10 min
3
1690 km
57 Mankapur Jn (MUR)
10:30
10:32
2 min
3
1718 km
58 Maskanwa (MSW)
10:46
10:48
2 min
3
1733 km
59 Babhnan (BV)
10:59
11:01
2 min
3
1749 km
60 Basti (BST)
11:32
11:37
5 min
3
1780 km
61 Khalilabad (KLD)
12:13
12:15
2 min
3
1809 km
62 Maghar (MHH)
12:25
12:27
2 min
3
1818 km
63 Sahjanwa (SWA)
12:38
12:40
2 min
3
1826 km
64 Gorakhpur Jn (GKP)
13:40
13:55
15 min
3
1844 km
65 Pipraich (PPC)
14:28
14:30
2 min
3
1863 km
66 Kaptanganj Jn (CPJ)
15:00
15:05
5 min
3
1883 km
67 Siswa Bazar (SBZ)
15:31
15:33
2 min
3
1909 km
68 Khada (KZA)
16:00
16:02
2 min
3
1923 km
69 Paniahwa (PNYA)
16:23
16:25
2 min
3
1930 km
70 Bagaha (BUG)
16:50
16:55
5 min
3
1952 km
71 Harinagar (HIR)
17:21
17:23
2 min
3
1979 km
72 Narkatiaganj Jn (NKE)
17:48
17:53
5 min
3
1994 km
73 Bettiah (BTH)
18:34
18:36
2 min
3
2031 km
74 Sagauli Jn (SGL)
18:57
18:59
2 min
3
2053 km
75 BAPUDM MOTIHARI (BMKI)
19:17
19:22
5 min
3
2074 km
76 Chakia (CAA)
19:48
19:50
2 min
3
2105 km
77 Mehsi (MAI)
20:03
20:05
2 min
3
2114 km
78 Motipur (MTR)
20:35
20:37
2 min
3
2127 km
79 Muzaffarpur Jn (MFP)
21:50
0
3
2153 km

Train Avadh Express -19039 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Andheri, Borivali, Boisar, Valsad, Surat, Ankleshwar Jn, Vadodara Jn, Godhra Jn, Dahod, Meghnagar, Bamnia, Ratlam Jn, Khachrod, Nagda Jn, Mahidpur Road, Vikramgarh Alot, Chau Mahla, Suwasra, Shamgarh, Garot, Bhawani Mandi, Jhalawar Road, Ramganj Mandi, Morak, Dakaniya Talav, Kota Jn, Lakheri, Indargarh, Sawai Madhopur, Gangapur City, Shri Mahabirji, Hindaun City, Bayana Jn, Rupbas, Fatehpur Sikri, Kiraoli, Idgah Agra Jn, Agra Fort, Yamuna Bdg Agra, Tundla Jn, Firozabad, Shikohabad Jn, Etawah, Bharthana, Phaphund, Kanpur Central, Unnao Jn, Lucknow, Badshahnagar, Gomati Nagar, Barabanki Jn, Burhwal, Jarwal Road, Colonelganj, Gonda Jn, Mankapur Jn, Maskanwa, Babhnan, Basti, Khalilabad, Maghar, Sahjanwa, Gorakhpur Jn, Pipraich, Kaptanganj Jn, Siswa Bazar, Khada, Paniahwa, Bagaha, Harinagar, Narkatiaganj Jn, Bettiah, Sagauli Jn, BAPUDM MOTIHARI, Chakia, Mehsi, Motipur, Muzaffarpur Jn,