Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Archana Express - 12356


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
20:15
0
1
0 km
2 Chakki Bank (CHKB)
21:45
21:50
5 min
1
100 km
3 Jalandhar Cant (JRC)
23:30
23:35
5 min
1
213 km
4 Ludhiana Jn (LDH)
00:25
00:40
15 min
2
265 km
5 Ambala Cant Jn (UMB)
02:20
02:30
10 min
2
378 km
6 Saharanpur (SRE)
03:50
04:00
10 min
2
460 km
7 Moradabad (MB)
06:45
06:55
10 min
2
652 km
8 Bareilly (BE)
08:15
08:20
5 min
2
743 km
9 Lucknow (LKO)
12:20
12:35
15 min
2
978 km
10 Rae Bareli Jn (RBL)
14:05
14:07
2 min
2
1056 km
11 Amethi (AME)
14:49
14:51
2 min
2
1116 km
12 Partapgarh Jn (PBH)
15:33
15:38
5 min
2
1151 km
13 Bhadohi (BOY)
16:59
17:01
2 min
2
1234 km
14 Varanasi Jn (BSB)
18:45
19:00
15 min
2
1279 km
15 Mughal Sarai Jn (MGS)
19:40
19:50
10 min
2
1296 km
16 Danapur (DNR)
22:23
22:25
2 min
2
1498 km
17 Patna Jn (PNBE)
22:45
22:55
10 min
2
1508 km
18 Rjndr Ngr Bihar (RJPB)
23:05
0
2
1510 km

Train Archana Express -12356 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Chakki Bank, Jalandhar Cant, Ludhiana Jn, Ambala Cant Jn, Saharanpur, Moradabad, Bareilly, Lucknow, Rae Bareli Jn, Amethi, Partapgarh Jn, Bhadohi, Varanasi Jn, Mughal Sarai Jn, Danapur, Patna Jn, Rjndr Ngr Bihar,