Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Aravali Express - 19708


  ()
1 Jaipur (JP)
08:30
0
1
0 km
2 Asalpur Jobner (JOB)
08:57
08:59
2 min
1
37 km
3 Phulera Jn (FL)
09:16
09:18
2 min
1
55 km
4 Naraina (NRI)
09:33
09:35
2 min
1
65 km
5 Kishangarh (KSG)
10:05
10:07
2 min
1
106 km
6 Ajmer Jn (AII)
10:50
11:00
10 min
1
135 km
7 Beawar (BER)
11:44
11:46
2 min
1
187 km
8 Sojat Road (SOD)
12:41
12:43
2 min
1
254 km
9 Marwar Jn (MJ)
13:06
13:11
5 min
1
275 km
10 Somesar (SOS)
13:36
13:38
2 min
1
303 km
11 Jawali (JAL)
13:51
13:53
2 min
1
311 km
12 Rani (RANI)
14:15
14:17
2 min
1
327 km
13 Falna (FA)
14:35
14:37
2 min
1
341 km
14 Jawai Bandh (JWB)
14:59
15:01
2 min
1
358 km
15 Mori Bera (MOI)
15:16
15:18
2 min
1
367 km
16 Nana (NANA)
15:35
15:37
2 min
1
380 km
17 Sirohi Road (SOH)
15:56
15:58
2 min
1
396 km
18 Swarupganj (SRPJ)
16:19
16:21
2 min
1
415 km
19 Abu Road (ABR)
17:00
17:10
10 min
1
440 km
20 Palanpur Jn (PNU)
18:18
18:20
2 min
1
493 km
21 Chhapi (CHP)
18:39
18:41
2 min
1
509 km
22 Siddhpur (SID)
19:06
19:08
2 min
1
523 km
23 Unjha (UJA)
19:46
19:48
2 min
1
536 km
24 Mahesana Jn (MSH)
20:08
20:10
2 min
1
558 km
25 Kalol (KLL)
20:52
20:54
2 min
1
600 km
26 Sabarmati Jn (SBI)
21:25
21:27
2 min
1
620 km
27 Ahmedabad Jn (ADI)
22:10
22:35
25 min
1
626 km
28 Nadiad Jn (ND)
23:18
23:20
2 min
1
671 km
29 Anand Jn (ANND)
23:38
23:40
2 min
1
690 km
30 Vadodara Jn (BRC)
00:20
00:25
5 min
2
725 km
31 Bharuch Jn (BH)
01:18
01:20
2 min
2
796 km
32 Surat (ST)
02:18
02:23
5 min
2
854 km
33 Navsari (NVS)
02:45
02:47
2 min
2
884 km
34 Vapi (VAPI)
03:44
03:46
2 min
2
947 km
35 Dahanu Road (DRD)
04:34
04:36
2 min
2
997 km
36 Borivali (BVI)
05:51
05:53
2 min
2
1087 km
37 Andheri (ADH)
06:15
06:17
2 min
2
1099 km
38 Bandra Terminus (BDTS)
06:45
0
2
1106 km

Train Aravali Express -19708 from to passes through following stations:


Jaipur, Asalpur Jobner, Phulera Jn, Naraina, Kishangarh, Ajmer Jn, Beawar, Sojat Road, Marwar Jn, Somesar, Jawali, Rani, Falna, Jawai Bandh, Mori Bera, Nana, Sirohi Road, Swarupganj, Abu Road, Palanpur Jn, Chhapi, Siddhpur, Unjha, Mahesana Jn, Kalol, Sabarmati Jn, Ahmedabad Jn, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Bharuch Jn, Surat, Navsari, Vapi, Dahanu Road, Borivali, Andheri, Bandra Terminus,