Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Andaman Express - 16031


  ()
1 Chennai Central (MAS)
05:15
0
1
0 km
2 Sullurupeta (SPE)
06:29
06:30
1 min
1
83 km
3 Nayadupeta (NYP)
06:54
06:55
1 min
1
110 km
4 Gudur Jn (GDR)
08:15
08:17
2 min
1
138 km
5 Nellore (NLR)
08:42
08:43
1 min
1
176 km
6 Bitragunta (BTTR)
09:09
09:10
1 min
1
210 km
7 Kavali (KVZ)
09:27
09:28
1 min
1
227 km
8 Singarayakonda (SKM)
09:53
09:54
1 min
1
264 km
9 Ongole (OGL)
10:25
10:26
1 min
1
292 km
10 Chirala (CLX)
11:00
11:01
1 min
1
342 km
11 Bapatla (BPP)
11:13
11:14
1 min
1
357 km
12 Nidubrolu (NDO)
11:37
11:38
1 min
1
377 km
13 Tenali Jn (TEL)
12:53
12:55
2 min
1
399 km
14 New Guntur (NGNT)
13:23
13:25
2 min
1
424 km
15 Vijayawada Jn (BZA)
14:30
14:50
20 min
1
454 km
16 Madhira (MDR)
15:42
15:43
1 min
1
510 km
17 Khammam (KMT)
16:04
16:06
2 min
1
555 km
18 Dornakal Jn (DKJ)
16:36
16:37
1 min
1
578 km
19 Mahbubabad (MABD)
16:55
16:56
1 min
1
602 km
20 Kesamudram (KDM)
17:06
17:07
1 min
1
617 km
21 Warangal (WL)
17:55
18:00
5 min
1
662 km
22 Jamikunta (JMKT)
18:27
18:28
1 min
1
708 km
23 Peddapalli (PDPL)
18:54
18:55
1 min
1
747 km
24 Ramgundam (RDM)
19:08
19:09
1 min
1
765 km
25 Mancheral (MCI)
19:20
19:21
1 min
1
778 km
26 Belampalli (BPA)
19:51
19:52
1 min
1
798 km
27 Sirpur Kagazngr (SKZR)
20:14
20:15
1 min
1
837 km
28 Balharshah (BPQ)
22:40
22:50
10 min
1
906 km
29 Chandrapur (CD)
23:08
23:09
1 min
1
920 km
30 Majri Jn (MJRI)
23:39
23:40
1 min
1
954 km
31 Warora (WRR)
23:52
23:53
1 min
1
966 km
32 Hinganghat (HGT)
00:24
00:25
1 min
2
1004 km
33 Sevagram (SEGM)
01:09
01:10
1 min
2
1041 km
34 Nagpur (NGP)
02:35
02:45
10 min
2
1118 km
35 Pandhurna (PAR)
04:04
04:05
1 min
2
1221 km
36 Multai (MTY)
04:49
04:50
1 min
2
1262 km
37 Amla Jn (AMLA)
05:15
05:17
2 min
2
1285 km
38 Betul (BZU)
05:34
05:35
1 min
2
1308 km
39 Ghoradongri (GDYA)
06:14
06:15
1 min
2
1344 km
40 Itarsi Jn (ET)
08:05
08:10
5 min
2
1415 km
41 Bhopal Jn (BPL)
10:05
10:10
5 min
2
1506 km
42 Bina Jn (BINA)
12:30
12:35
5 min
2
1645 km
43 Babina (BAB)
13:55
13:57
2 min
2
1772 km
44 Jhansi Jn (JHS)
14:40
14:50
10 min
2
1797 km
45 Gwalior (GWL)
16:15
16:20
5 min
2
1894 km
46 Morena (MRA)
16:46
16:47
1 min
2
1933 km
47 Agra Cantt (AGC)
18:25
18:35
10 min
2
2013 km
48 Mathura Jn (MTJ)
20:05
20:10
5 min
2
2067 km
49 Faridabad (FDB)
21:40
21:41
1 min
2
2179 km
50 Tuglakabad (TKD)
21:54
21:55
1 min
2
2189 km
51 Okhla (OKA)
22:04
22:06
2 min
2
2196 km
52 H Nizamuddin (NZM)
22:16
22:18
2 min
2
2200 km
53 New Delhi (NDLS)
23:10
00:10
1 hrs
3
2207 km
54 Shakurbasti (SSB)
00:41
00:42
1 min
3
2218 km
55 Bahadurgarh (BGZ)
01:01
01:02
1 min
3
2238 km
56 Rohtak Jn (ROK)
01:35
01:40
5 min
3
2278 km
57 Jind Jn (JIND)
02:35
02:40
5 min
3
2335 km
58 Narwana Jn (NRW)
03:06
03:07
1 min
3
2369 km
59 Tohana (TUN)
03:28
03:29
1 min
3
2395 km
60 Jakhal Jn (JHL)
04:05
04:10
5 min
3
2407 km
61 Lehra Gaga (LHA)
04:24
04:25
1 min
3
2423 km
62 Sunam (SFM)
04:43
04:44
1 min
3
2445 km
63 Sangrur (SAG)
04:57
04:58
1 min
3
2458 km
64 Dhuri Jn (DUI)
05:15
05:20
5 min
3
2473 km
65 Malerkotla (MET)
05:39
05:40
1 min
3
2490 km
66 Ahmadgarh (AHH)
06:10
06:11
1 min
3
2510 km
67 Kila Raipur (QRP)
06:26
06:27
1 min
3
2518 km
68 Ludhiana Jn (LDH)
06:55
07:05
10 min
3
2535 km
69 Phillaur Jn (PHR)
07:18
07:20
2 min
3
2549 km
70 Phagwara Jn (PGW)
07:44
07:45
1 min
3
2571 km
71 Jalandhar Cant (JRC)
08:05
08:10
5 min
3
2588 km
72 Tanda Urmar (TDO)
08:44
08:45
1 min
3
2630 km
73 Dasuya (DZA)
09:02
09:03
1 min
3
2645 km
74 Mukerian (MEX)
09:45
09:46
1 min
3
2661 km
75 Chakki Bank (CHKB)
10:35
10:55
20 min
3
2700 km
76 Kathua (KTHU)
11:40
11:41
1 min
3
2724 km
77 Samba (SMBX)
12:43
12:44
1 min
3
2767 km
78 Jammu Tawi (JAT)
13:45
0
3
2800 km

Train Andaman Express -16031 from to passes through following stations:


Chennai Central, Sullurupeta, Nayadupeta, Gudur Jn, Nellore, Bitragunta, Kavali, Singarayakonda, Ongole, Chirala, Bapatla, Nidubrolu, Tenali Jn, New Guntur, Vijayawada Jn, Madhira, Khammam, Dornakal Jn, Mahbubabad, Kesamudram, Warangal, Jamikunta, Peddapalli, Ramgundam, Mancheral, Belampalli, Sirpur Kagazngr, Balharshah, Chandrapur, Majri Jn, Warora, Hinganghat, Sevagram, Nagpur, Pandhurna, Multai, Amla Jn, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Bina Jn, Babina, Jhansi Jn, Gwalior, Morena, Agra Cantt, Mathura Jn, Faridabad, Tuglakabad, Okhla, H Nizamuddin, New Delhi, Shakurbasti, Bahadurgarh, Rohtak Jn, Jind Jn, Narwana Jn, Tohana, Jakhal Jn, Lehra Gaga, Sunam, Sangrur, Dhuri Jn, Malerkotla, Ahmadgarh, Kila Raipur, Ludhiana Jn, Phillaur Jn, Phagwara Jn, Jalandhar Cant, Tanda Urmar, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Kathua, Samba, Jammu Tawi,