Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amritsar Nanded Express - 12716


  ()
1 Amritsar Jn (ASR)
05:35
0
1
0 km
2 Beas (BEAS)
06:03
06:05
2 min
1
43 km
3 Jalandhar City (JUC)
06:40
06:45
5 min
1
79 km
4 Phagwara Jn (PGW)
07:01
07:03
2 min
1
100 km
5 Ludhiana Jn (LDH)
07:45
07:55
10 min
1
136 km
6 Khanna (KNN)
08:28
08:30
2 min
1
178 km
7 Sirhind Jn (SIR)
08:50
08:52
2 min
1
196 km
8 Rajpura Jn (RPJ)
09:09
09:11
2 min
1
222 km
9 Ambala Cant Jn (UMB)
09:50
10:00
10 min
1
250 km
10 Karnal (KUN)
10:59
11:01
2 min
1
324 km
11 Panipat Jn (PNP)
11:32
11:34
2 min
1
359 km
12 New Delhi (NDLS)
13:10
13:25
15 min
1
448 km
13 Faridabad (FDB)
13:52
13:54
2 min
1
476 km
14 Mathura Jn (MTJ)
15:32
15:35
3 min
1
589 km
15 Agra Cantt (AGC)
16:30
16:35
5 min
1
642 km
16 Dhaulpur (DHO)
17:10
17:12
2 min
1
695 km
17 Morena (MRA)
17:35
17:37
2 min
1
722 km
18 Gwalior (GWL)
18:15
18:20
5 min
1
761 km
19 Dabra (DBA)
18:53
18:55
2 min
1
803 km
20 Jhansi Jn (JHS)
19:48
19:58
10 min
1
858 km
21 Lalitpur (LAR)
20:59
21:01
2 min
1
948 km
22 Bina Jn (BINA)
22:00
22:02
2 min
1
1010 km
23 Bhopal Jn (BPL)
00:15
00:20
5 min
2
1149 km
24 Itarsi Jn (ET)
01:50
02:00
10 min
2
1240 km
25 Khandwa (KNW)
04:25
04:30
5 min
2
1424 km
26 Burhanpur (BAU)
05:33
05:35
2 min
2
1493 km
27 Bhusaval Jn (BSL)
06:30
06:40
10 min
2
1547 km
28 Manmad Jn (MMR)
09:30
09:50
20 min
2
1732 km
29 Aurangabad (AWB)
11:30
11:35
5 min
2
1845 km
30 Jalna (J)
12:23
12:25
2 min
2
1908 km
31 Parbhani Jn (PBN)
14:08
14:10
2 min
2
2022 km
32 Purna Jn (PAU)
14:43
14:45
2 min
2
2051 km
33 Nanded (NED)
15:50
0
2
2081 km

Train Amritsar Nanded Express -12716 from to passes through following stations:


Amritsar Jn, Beas, Jalandhar City, Phagwara Jn, Ludhiana Jn, Khanna, Sirhind Jn, Rajpura Jn, Ambala Cant Jn, Karnal, Panipat Jn, New Delhi, Faridabad, Mathura Jn, Agra Cantt, Dhaulpur, Morena, Gwalior, Dabra, Jhansi Jn, Lalitpur, Bina Jn, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Khandwa, Burhanpur, Bhusaval Jn, Manmad Jn, Aurangabad, Jalna, Parbhani Jn, Purna Jn, Nanded,