Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amritsar Mail - 13005


  ()
1 Howrah Jn (HWH)
19:10
0
1
0 km
2 Barddhaman Jn (BWN)
20:22
20:27
5 min
1
95 km
3 Durgapur (DGR)
21:13
21:16
3 min
1
158 km
4 Raniganj (RNG)
21:33
21:34
1 min
1
182 km
5 Asansol Jn (ASN)
22:01
22:06
5 min
1
200 km
6 Chittaranjan (CRJ)
22:29
22:30
1 min
1
225 km
7 Madhupur Jn (MDP)
23:09
23:13
4 min
1
282 km
8 Jasidih Jn (JSME)
23:37
23:41
4 min
1
311 km
9 Jhajha (JAJ)
00:52
01:00
8 min
2
355 km
10 Kiul Jn (KIUL)
01:37
01:42
5 min
2
409 km
11 Mokameh Jn (MKA)
02:14
02:18
4 min
2
443 km
12 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
02:48
02:50
2 min
2
486 km
13 Patna Saheb (PNC)
03:29
03:30
1 min
2
522 km
14 Patna Jn (PNBE)
04:10
04:20
10 min
2
532 km
15 Danapur (DNR)
04:35
04:37
2 min
2
541 km
16 Ara (ARA)
05:06
05:11
5 min
2
581 km
17 Dumraon (DURE)
05:42
05:43
1 min
2
633 km
18 Buxar (BXR)
06:00
06:04
4 min
2
649 km
19 Gahmar (GMR)
06:22
06:23
1 min
2
670 km
20 Dildarnagar Jn (DLN)
06:36
06:38
2 min
2
686 km
21 Zamania (ZNA)
06:48
06:49
1 min
2
699 km
22 Mughal Sarai Jn (MGS)
08:10
08:30
20 min
2
744 km
23 Kashi (KEI)
08:55
08:56
1 min
2
755 km
24 Varanasi Jn (BSB)
09:12
09:27
15 min
2
760 km
25 Bhadohi (BOY)
10:03
10:04
1 min
2
805 km
26 Janghai Jn (JNH)
10:35
10:36
1 min
2
835 km
27 Badshahpur (BSE)
10:52
10:53
1 min
2
852 km
28 Partapgarh Jn (PBH)
11:25
11:30
5 min
2
888 km
29 Amethi (AME)
12:00
12:01
1 min
2
923 km
30 Gauriganj (GNG)
12:15
12:16
1 min
2
937 km
31 Jais (JAIS)
12:35
12:36
1 min
2
955 km
32 Rae Bareli Jn (RBL)
13:10
13:15
5 min
2
984 km
33 Bachhrawan (BCN)
13:47
13:48
1 min
2
1014 km
34 Lucknow (LKO)
15:20
15:30
10 min
2
1061 km
35 Balamu Jn (BLM)
16:37
16:38
1 min
2
1130 km
36 Hardoi (HRI)
17:06
17:07
1 min
2
1163 km
37 Roza Jn (ROZA)
17:55
17:56
1 min
2
1218 km
38 Shahjehanpur (SPN)
18:10
18:13
3 min
2
1226 km
39 Bareilly (BE)
19:25
19:30
5 min
2
1296 km
40 Rampur (RMU)
20:24
20:25
1 min
2
1360 km
41 Moradabad (MB)
21:10
21:35
25 min
2
1387 km
42 Dhampur (DPR)
22:23
22:24
1 min
2
1447 km
43 Nagina (NGG)
22:42
22:43
1 min
2
1463 km
44 Najibabad Jn (NBD)
23:20
23:23
3 min
2
1485 km
45 Laksar Jn (LRJ)
23:57
00:01
4 min
3
1527 km
46 Roorkee (RK)
00:19
00:20
1 min
3
1545 km
47 Saharanpur (SRE)
01:15
01:25
10 min
3
1580 km
48 Jagadhri (JUD)
01:52
01:53
1 min
3
1610 km
49 Ambala Cant Jn (UMB)
03:00
03:10
10 min
3
1661 km
50 Rajpura Jn (RPJ)
03:42
03:43
1 min
3
1689 km
51 Ludhiana Jn (LDH)
05:40
05:50
10 min
3
1775 km
52 Phillaur Jn (PHR)
06:04
06:05
1 min
3
1788 km
53 Phagwara Jn (PGW)
06:26
06:27
1 min
3
1810 km
54 Jalandhar Cant (JRC)
06:43
06:45
2 min
3
1827 km
55 Jalandhar City (JUC)
07:00
07:10
10 min
3
1831 km
56 Beas (BEAS)
07:45
07:46
1 min
3
1868 km
57 Amritsar Jn (ASR)
08:55
0
3
1910 km

Train Amritsar Mail -13005 from to passes through following stations:


Howrah Jn, Barddhaman Jn, Durgapur, Raniganj, Asansol Jn, Chittaranjan, Madhupur Jn, Jasidih Jn, Jhajha, Kiul Jn, Mokameh Jn, Bakhtiyarpur Jn, Patna Saheb, Patna Jn, Danapur, Ara, Dumraon, Buxar, Gahmar, Dildarnagar Jn, Zamania, Mughal Sarai Jn, Kashi, Varanasi Jn, Bhadohi, Janghai Jn, Badshahpur, Partapgarh Jn, Amethi, Gauriganj, Jais, Rae Bareli Jn, Bachhrawan, Lucknow, Balamu Jn, Hardoi, Roza Jn, Shahjehanpur, Bareilly, Rampur, Moradabad, Dhampur, Nagina, Najibabad Jn, Laksar Jn, Roorkee, Saharanpur, Jagadhri, Ambala Cant Jn, Rajpura Jn, Ludhiana Jn, Phillaur Jn, Phagwara Jn, Jalandhar Cant, Jalandhar City, Beas, Amritsar Jn,