Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amritsar Katihar Express - 15708


  ()
1 Amritsar Jn (ASR)
07:15
0
1
0 km
2 Jandiala (JNL)
07:30
07:32
2 min
1
19 km
3 Beas (BEAS)
07:50
07:52
2 min
1
43 km
4 Kartarpur (KRE)
08:13
08:15
2 min
1
64 km
5 Jalandhar City (JUC)
08:35
08:40
5 min
1
79 km
6 Jalandhar Cant (JRC)
08:48
08:50
2 min
1
84 km
7 Phagwara Jn (PGW)
09:02
09:04
2 min
1
100 km
8 Goraya (GRY)
09:15
09:17
2 min
1
110 km
9 Phillaur Jn (PHR)
09:28
09:30
2 min
1
123 km
10 Ludhiana Jn (LDH)
09:55
10:00
5 min
1
136 km
11 Khanna (KNN)
10:42
10:44
2 min
1
178 km
12 Sirhind Jn (SIR)
11:01
11:03
2 min
1
196 km
13 Ambala Cant Jn (UMB)
11:58
12:03
5 min
1
250 km
14 Karnal (KUN)
13:02
13:04
2 min
1
324 km
15 Panipat Jn (PNP)
13:32
13:34
2 min
1
359 km
16 Sonipat (SNP)
14:08
14:10
2 min
1
404 km
17 Subzi Mandi (SZM)
14:46
14:48
2 min
1
444 km
18 Delhi (DLI)
15:15
15:30
15 min
1
447 km
19 Aligarh Jn (ALJN)
17:11
17:16
5 min
1
573 km
20 Hathras Jn (HRS)
17:38
17:40
2 min
1
603 km
21 Tundla Jn (TDL)
18:39
18:45
6 min
1
651 km
22 Firozabad (FZD)
19:04
19:09
5 min
1
667 km
23 Etawah (ETW)
20:00
20:05
5 min
1
742 km
24 Kanpur Central (CNB)
22:45
23:00
15 min
1
880 km
25 Unnao Jn (ON)
23:21
23:23
2 min
1
898 km
26 Lucknow (LKO)
00:30
00:55
25 min
2
952 km
27 Barabanki Jn (BBK)
01:35
01:37
2 min
2
988 km
28 Gonda Jn (GD)
02:55
03:00
5 min
2
1076 km
29 Basti (BST)
04:08
04:13
5 min
2
1166 km
30 Khalilabad (KLD)
04:40
04:42
2 min
2
1196 km
31 Gorakhpur Jn (GKP)
05:50
06:05
15 min
2
1230 km
32 Deoria Sadar (DEOS)
06:48
06:50
2 min
2
1280 km
33 Siwan Jn (SV)
08:10
08:15
5 min
2
1349 km
34 Chhapra (CPR)
09:45
10:05
20 min
2
1410 km
35 Sonpur Jn (SEE)
11:20
11:30
10 min
2
1464 km
36 Hajipur Jn (HJP)
11:49
11:51
2 min
2
1469 km
37 Muzaffarpur Jn (MFP)
13:12
13:22
10 min
2
1523 km
38 Dholi (DOL)
13:44
13:46
2 min
2
1548 km
39 Khudiram B Pusa (KRBP)
13:58
14:00
2 min
2
1561 km
40 Samastipur Jn (SPJ)
14:20
14:30
10 min
2
1575 km
41 Barauni Jn (BJU)
15:25
15:35
10 min
2
1626 km
42 Begu Sarai (BGS)
15:54
15:56
2 min
2
1641 km
43 Khagaria (KGG)
16:38
16:40
2 min
2
1681 km
44 Mansi Jn (MNE)
16:56
16:58
2 min
2
1690 km
45 Thana Bihpur Jn (THB)
18:37
18:39
2 min
2
1732 km
46 Naugachia (NNA)
18:56
18:58
2 min
2
1748 km
47 Kursela (KUE)
19:16
19:18
2 min
2
1766 km
48 Karagola Road (CRR)
19:38
19:40
2 min
2
1783 km
49 Katihar Jn (KIR)
20:10
0
2
1805 km

Train Amritsar Katihar Express -15708 from to passes through following stations:


Amritsar Jn, Jandiala, Beas, Kartarpur, Jalandhar City, Jalandhar Cant, Phagwara Jn, Goraya, Phillaur Jn, Ludhiana Jn, Khanna, Sirhind Jn, Ambala Cant Jn, Karnal, Panipat Jn, Sonipat, Subzi Mandi, Delhi, Aligarh Jn, Hathras Jn, Tundla Jn, Firozabad, Etawah, Kanpur Central, Unnao Jn, Lucknow, Barabanki Jn, Gonda Jn, Basti, Khalilabad, Gorakhpur Jn, Deoria Sadar, Siwan Jn, Chhapra, Sonpur Jn, Hajipur Jn, Muzaffarpur Jn, Dholi, Khudiram B Pusa, Samastipur Jn, Barauni Jn, Begu Sarai, Khagaria, Mansi Jn, Thana Bihpur Jn, Naugachia, Kursela, Karagola Road, Katihar Jn,