Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amritsar Jaipur Express - 19772


  ()
1 Amritsar Jn (ASR)
14:30
0
1
0 km
2 Beas (BEAS)
14:58
15:00
2 min
1
43 km
3 Jalandhar City (JUC)
15:35
15:40
5 min
1
79 km
4 Phagwara Jn (PGW)
15:55
15:57
2 min
1
100 km
5 Ludhiana Jn (LDH)
16:35
16:45
10 min
1
136 km
6 Jagraon (JGN)
17:15
17:17
2 min
1
176 km
7 Moga (MOGA)
17:38
17:40
2 min
1
205 km
8 Talwandi (TWB)
18:24
18:26
2 min
1
229 km
9 Firozpur Cant (FZR)
19:25
19:50
25 min
1
260 km
10 Faridkot (FDK)
20:27
20:29
2 min
1
292 km
11 Kot Kapura (KKP)
20:45
20:55
10 min
1
305 km
12 Gangsar Jaitu (GJUT)
21:09
21:11
2 min
1
321 km
13 Bhatinda Jn (BTI)
22:15
22:25
10 min
1
347 km
14 Sirsa (SSA)
23:30
23:35
5 min
1
423 km
15 Hisar (HSR)
00:45
00:50
5 min
2
505 km
16 Bhiwani (BNW)
01:50
01:55
5 min
2
565 km
17 Charkhi Dadri (CKD)
02:18
02:20
2 min
2
593 km
18 Rewari (RE)
03:48
03:50
2 min
2
647 km
19 Khairthal (KRH)
04:35
04:37
2 min
2
695 km
20 Alwar (AWR)
04:56
04:58
2 min
2
721 km
21 Rajgarh (RHG)
05:24
05:26
2 min
2
757 km
22 Baswa (BU)
05:35
05:37
2 min
2
769 km
23 Bandikui Jn (BKI)
05:47
05:49
2 min
2
782 km
24 Dausa (DO)
06:30
06:32
2 min
2
811 km
25 Getor Jagatpura (GTJT)
07:28
07:30
2 min
2
861 km
26 Gandhinagar Jpr (GADJ)
07:39
07:41
2 min
2
867 km
27 Jaipur (JP)
08:20
0
2
872 km

Train Amritsar Jaipur Express -19772 from to passes through following stations:


Amritsar Jn, Beas, Jalandhar City, Phagwara Jn, Ludhiana Jn, Jagraon, Moga, Talwandi, Firozpur Cant, Faridkot, Kot Kapura, Gangsar Jaitu, Bhatinda Jn, Sirsa, Hisar, Bhiwani, Charkhi Dadri, Rewari, Khairthal, Alwar, Rajgarh, Baswa, Bandikui Jn, Dausa, Getor Jagatpura, Gandhinagar Jpr, Jaipur,