Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Amarnath Expres - 15653


  ()
1 Guwahati (GHY)
13:15
0
1
0 km
2 Kamakhya (KYQ)
13:32
13:33
1 min
1
7 km
3 Rangiya Jn (RNY)
14:10
14:20
10 min
1
48 km
4 New Bongaigaon (NBQ)
16:35
16:45
10 min
1
157 km
5 New Alipurdaur (NOQ)
18:05
18:10
5 min
1
264 km
6 New Cooch Behar (NCB)
18:35
18:40
5 min
1
283 km
7 Dhupguri (DQG)
19:25
19:30
5 min
1
343 km
8 New Jalpaiguri (NJP)
21:20
21:40
20 min
1
409 km
9 Kishanganj (KNE)
22:46
22:51
5 min
1
496 km
10 Katihar Jn (KIR)
01:15
01:30
15 min
2
592 km
11 Karagola Road (CRR)
01:52
01:53
1 min
2
614 km
12 Naugachia (NNA)
02:22
02:23
1 min
2
649 km
13 Khagaria (KGG)
03:22
03:23
1 min
2
716 km
14 Begu Sarai (BGS)
04:04
04:05
1 min
2
756 km
15 Barauni Jn (BJU)
04:50
05:00
10 min
2
771 km
16 Samastipur Jn (SPJ)
05:55
06:00
5 min
2
822 km
17 Muzaffarpur Jn (MFP)
06:55
07:05
10 min
2
874 km
18 Motipur (MTR)
07:27
07:28
1 min
2
900 km
19 Chakia (CAA)
08:00
08:01
1 min
2
922 km
20 Motihari (MKI)
09:00
09:05
5 min
2
953 km
21 Sagauli Jn (SGL)
09:23
09:25
2 min
2
975 km
22 Bettiah (BTH)
09:49
09:50
1 min
2
997 km
23 Narkatiaganj Jn (NKE)
10:30
10:35
5 min
2
1033 km
24 Bagaha (BUG)
11:21
11:23
2 min
2
1075 km
25 Siswa Bazar (SBZ)
12:16
12:17
1 min
2
1118 km
26 Kaptanganj Jn (CPJ)
12:41
12:46
5 min
2
1144 km
27 Gorakhpur Jn (GKP)
13:45
14:05
20 min
2
1183 km
28 Basti (BST)
15:30
15:35
5 min
2
1248 km
29 Gonda Jn (GD)
16:50
17:05
15 min
2
1337 km
30 Lucknow (LKO)
19:30
19:40
10 min
2
1454 km
31 Shahjehanpur (SPN)
22:15
22:17
2 min
2
1618 km
32 Bareilly (BE)
23:15
23:20
5 min
2
1689 km
33 Moradabad (MB)
00:45
00:55
10 min
3
1780 km
34 Laksar Jn (LRJ)
02:55
02:57
2 min
3
1919 km
35 Roorkee (RK)
03:19
03:20
1 min
3
1937 km
36 Saharanpur (SRE)
04:05
04:15
10 min
3
1972 km
37 Jagadhri (JUD)
04:42
04:43
1 min
3
2002 km
38 Ambala Cant Jn (UMB)
05:35
05:43
8 min
3
2053 km
39 Ludhiana Jn (LDH)
07:25
07:35
10 min
3
2167 km
40 Jalandhar Cant (JRC)
08:30
08:35
5 min
3
2219 km
41 Chakki Bank (CHKB)
10:10
10:15
5 min
3
2332 km
42 Jammu Tawi (JAT)
12:15
0
3
2431 km

Train Amarnath Expres -15653 from to passes through following stations:


Guwahati, Kamakhya, Rangiya Jn, New Bongaigaon, New Alipurdaur, New Cooch Behar, Dhupguri, New Jalpaiguri, Kishanganj, Katihar Jn, Karagola Road, Naugachia, Khagaria, Begu Sarai, Barauni Jn, Samastipur Jn, Muzaffarpur Jn, Motipur, Chakia, Motihari, Sagauli Jn, Bettiah, Narkatiaganj Jn, Bagaha, Siswa Bazar, Kaptanganj Jn, Gorakhpur Jn, Basti, Gonda Jn, Lucknow, Shahjehanpur, Bareilly, Moradabad, Laksar Jn, Roorkee, Saharanpur, Jagadhri, Ambala Cant Jn, Ludhiana Jn, Jalandhar Cant, Chakki Bank, Jammu Tawi,