Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Alleppey Express - 16041


  ()
1 Chennai Central (MAS)
21:15
0
1
0 km
2 Arakkonam (AJJ)
22:13
22:15
2 min
1
69 km
3 Katpadi Jn (KPD)
23:03
23:05
2 min
1
130 km
4 Jolarpettai (JTJ)
00:18
00:20
2 min
2
214 km
5 Salem Jn (SA)
01:45
01:50
5 min
2
334 km
6 Erode Jn (ED)
02:50
02:55
5 min
2
396 km
7 Tiruppur (TUP)
03:34
03:35
1 min
2
446 km
8 Podanur Jn (PTJ)
04:29
04:30
1 min
2
490 km
9 Palghat (PGT)
05:25
05:30
5 min
2
538 km
10 Ottappalam (OTP)
05:59
06:00
1 min
2
570 km
11 Wadakancheri (WKI)
06:29
06:30
1 min
2
599 km
12 Punkunnam (PNQ)
06:47
06:48
1 min
2
613 km
13 Trichur (TCR)
06:55
07:00
5 min
2
615 km
14 Irinjalakuda (IJK)
07:24
07:25
1 min
2
639 km
15 Chalakudi (CKI)
07:34
07:35
1 min
2
645 km
16 Divine Nagar (DINR)
07:39
07:40
1 min
2
648 km
17 Angamali (AFK)
07:59
08:00
1 min
2
661 km
18 Alwaye (AWY)
08:08
08:13
5 min
2
670 km
19 Idaplli (IPL)
08:24
08:25
1 min
2
681 km
20 Ernakulam Town (ERN)
08:35
08:37
2 min
2
687 km
21 Eranakulam Jn (ERS)
09:00
09:10
10 min
2
689 km
22 Turavur (TUVR)
09:34
09:35
1 min
2
712 km
23 Shertalai (SRTL)
09:44
09:45
1 min
2
723 km
24 Alleppey (ALLP)
10:50
0
2
746 km

Train Alleppey Express -16041 from to passes through following stations:


Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Podanur Jn, Palghat, Ottappalam, Wadakancheri, Punkunnam, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Divine Nagar, Angamali, Alwaye, Idaplli, Ernakulam Town, Eranakulam Jn, Turavur, Shertalai, Alleppey,