Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Ajmer Express - 16210


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
18:15
0
1
0 km
2 Mandya (MYA)
19:03
19:05
2 min
1
45 km
3 Bangalore Cy Jn (SBC)
21:40
21:55
15 min
1
139 km
4 Yesvantpur Jn (YPR)
22:05
22:07
2 min
1
144 km
5 Tumkur (TK)
23:03
23:05
2 min
1
208 km
6 Tiptur (TTR)
00:05
00:06
1 min
2
279 km
7 Arsikere Jn (ASK)
00:40
00:45
5 min
2
304 km
8 Birur Jn (RRB)
01:40
01:42
2 min
2
349 km
9 Davangere (DVG)
03:24
03:25
1 min
2
464 km
10 Harihar (HRR)
03:38
03:40
2 min
2
477 km
11 Ranibennur (RNR)
04:04
04:05
1 min
2
500 km
12 Haveri (HVR)
04:29
04:30
1 min
2
533 km
13 Hubli Jn (UBL)
06:45
06:55
10 min
2
608 km
14 Dharwar (DWR)
07:19
07:20
1 min
2
628 km
15 Londa Jn (LD)
08:33
08:35
2 min
2
698 km
16 Belgaum (BGM)
09:35
09:40
5 min
2
749 km
17 Miraj Jn (MRJ)
12:40
12:45
5 min
2
886 km
18 Sangli (SLI)
12:57
13:00
3 min
2
894 km
19 Karad (KRD)
13:59
14:00
1 min
2
962 km
20 Satara (STR)
15:00
15:03
3 min
2
1020 km
21 Pune Jn (PUNE)
18:40
18:50
10 min
2
1165 km
22 Lonavala (LNL)
19:59
20:00
1 min
2
1229 km
23 Karjat (KJT)
20:49
20:50
1 min
2
1257 km
24 Kalyan Jn (KYN)
21:40
21:45
5 min
2
1304 km
25 Bhiwandi Road (BIRD)
22:19
22:20
1 min
2
1329 km
26 Vasai Road (BSR)
23:05
23:10
5 min
2
1356 km
27 Vapi (VAPI)
01:04
01:05
1 min
3
1479 km
28 Valsad (BL)
01:46
01:47
1 min
3
1503 km
29 Surat (ST)
03:07
03:12
5 min
3
1571 km
30 Bharuch Jn (BH)
04:04
04:05
1 min
3
1630 km
31 Vadodara Jn (BRC)
05:05
05:15
10 min
3
1700 km
32 Anand Jn (ANND)
05:49
05:50
1 min
3
1736 km
33 Nadiad Jn (ND)
06:09
06:10
1 min
3
1754 km
34 Ahmedabad Jn (ADI)
07:05
07:30
25 min
3
1800 km
35 Mahesana Jn (MSH)
09:24
09:25
1 min
3
1868 km
36 Palanpur Jn (PNU)
10:49
10:50
1 min
3
1933 km
37 Abu Road (ABR)
11:42
12:02
20 min
3
1985 km
38 Sirohi Road (SOH)
12:54
12:55
1 min
3
2029 km
39 Falna (FA)
13:43
13:44
1 min
3
2084 km
40 Marwar Jn (MJ)
14:53
14:58
5 min
3
2151 km
41 Sojat Road (SOD)
15:15
15:16
1 min
3
2171 km
42 Beawar (BER)
16:30
16:31
1 min
3
2238 km
43 Ajmer Jn (AII)
17:45
0
3
2290 km

Train Ajmer Express -16210 from to passes through following stations:


Mysore Jn, Mandya, Bangalore Cy Jn, Yesvantpur Jn, Tumkur, Tiptur, Arsikere Jn, Birur Jn, Davangere, Harihar, Ranibennur, Haveri, Hubli Jn, Dharwar, Londa Jn, Belgaum, Miraj Jn, Sangli, Karad, Satara, Pune Jn, Lonavala, Karjat, Kalyan Jn, Bhiwandi Road, Vasai Road, Vapi, Valsad, Surat, Bharuch Jn, Vadodara Jn, Anand Jn, Nadiad Jn, Ahmedabad Jn, Mahesana Jn, Palanpur Jn, Abu Road, Sirohi Road, Falna, Marwar Jn, Sojat Road, Beawar, Ajmer Jn,