Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Ahmedabad Jammu Express - 19223


  ()
1 Ahmedabad Jn (ADI)
11:10
0
1
0 km
2 Sabarmati Jn (SBI)
11:26
11:28
2 min
1
6 km
3 Mahesana Jn (MSH)
12:28
12:30
2 min
1
68 km
4 Unjha (UJA)
12:53
12:55
2 min
1
90 km
5 Siddhpur (SID)
13:13
13:15
2 min
1
104 km
6 Palanpur Jn (PNU)
14:21
14:23
2 min
1
133 km
7 Abu Road (ABR)
15:12
15:22
10 min
1
186 km
8 Falna (FA)
17:02
17:04
2 min
1
285 km
9 Marwar Jn (MJ)
18:10
18:15
5 min
1
351 km
10 Pali Marwar (PMY)
18:40
18:42
2 min
1
382 km
11 Luni Jn (LUNI)
19:21
19:24
3 min
1
423 km
12 Jodhpur Jn (JU)
20:05
20:20
15 min
1
455 km
13 Pipar Road Jn (PPR)
20:56
20:58
2 min
1
502 km
14 Gotan (GOTN)
21:26
21:28
2 min
1
538 km
15 Merta Road Jn (MTD)
21:50
21:55
5 min
1
559 km
16 Marwar Mundwa (MDW)
22:27
22:29
2 min
1
598 km
17 Nagaur (NGO)
22:45
22:47
2 min
1
616 km
18 Nokha (NOK)
23:34
23:36
2 min
1
667 km
19 Deshnok (DSO)
00:21
00:23
2 min
2
699 km
20 Bikaner Jn (BKN)
01:55
02:05
10 min
2
732 km
21 Lalgarh Jn (LGH)
02:13
02:15
2 min
2
735 km
22 Lunkaransar (LKS)
03:26
03:28
2 min
2
811 km
23 Suratgarh Jn (SOG)
04:55
05:00
5 min
2
913 km
24 Pili Bangan (PGK)
05:22
05:24
2 min
2
938 km
25 Hanumangarh Jn (HMH)
05:48
05:50
2 min
2
963 km
26 Sangaria (SGRA)
06:19
06:21
2 min
2
990 km
27 Mandi Dabwali (MBY)
06:48
06:50
2 min
2
1020 km
28 Bhatinda Jn (BTI)
08:00
08:10
10 min
2
1055 km
29 Gangsar Jaitu (GJUT)
08:35
08:37
2 min
2
1082 km
30 Kot Kapura (KKP)
08:59
09:01
2 min
2
1098 km
31 Faridkot (FDK)
09:13
09:15
2 min
2
1111 km
32 Firozpur Cant (FZR)
10:05
10:25
20 min
2
1143 km
33 Mallanwala Khas (MWX)
10:45
10:47
2 min
2
1167 km
34 Makhu (MXH)
11:03
11:05
2 min
2
1184 km
35 Lohian Khas Jn (LNK)
11:33
11:35
2 min
2
1209 km
36 Sultanpur Lodi (SQR)
11:40
11:42
2 min
2
1215 km
37 Kapurthala (KXH)
12:11
12:13
2 min
2
1240 km
38 Jalandhar City (JUC)
12:45
12:55
10 min
2
1260 km
39 Tanda Urmar (TDO)
13:29
13:31
2 min
2
1302 km
40 Dasuya (DZA)
13:45
13:47
2 min
2
1317 km
41 Mukerian (MEX)
14:03
14:05
2 min
2
1333 km
42 Chakki Bank (CHKB)
14:44
14:46
2 min
2
1372 km
43 Pathankot (PTK)
15:10
16:30
1 hrs 20 min
2
1376 km
44 Sujanpur (SJNP)
16:44
16:46
2 min
2
1384 km
45 Madhopur Punjab (MDPB)
16:53
16:55
2 min
2
1391 km
46 Kathua (KTHU)
17:04
17:06
2 min
2
1399 km
47 Budhi (BDHY)
17:19
17:21
2 min
2
1412 km
48 Chakdayala (CKDL)
17:38
17:40
2 min
2
1425 km
49 Hira Nagar (HRNR)
17:44
17:46
2 min
2
1428 km
50 Ghagwal (GHGL)
17:55
17:57
2 min
2
1434 km
51 Samba (SMBX)
18:08
18:10
2 min
2
1443 km
52 Vijiypur Jammu (VJPJ)
18:23
18:25
2 min
2
1455 km
53 Bari Brahman (BBMN)
18:36
18:38
2 min
2
1467 km
54 Jammu Tawi (JAT)
19:35
0
2
1476 km

Train Ahmedabad Jammu Express -19223 from to passes through following stations:


Ahmedabad Jn, Sabarmati Jn, Mahesana Jn, Unjha, Siddhpur, Palanpur Jn, Abu Road, Falna, Marwar Jn, Pali Marwar, Luni Jn, Jodhpur Jn, Pipar Road Jn, Gotan, Merta Road Jn, Marwar Mundwa, Nagaur, Nokha, Deshnok, Bikaner Jn, Lalgarh Jn, Lunkaransar, Suratgarh Jn, Pili Bangan, Hanumangarh Jn, Sangaria, Mandi Dabwali, Bhatinda Jn, Gangsar Jaitu, Kot Kapura, Faridkot, Firozpur Cant, Mallanwala Khas, Makhu, Lohian Khas Jn, Sultanpur Lodi, Kapurthala, Jalandhar City, Tanda Urmar, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Pathankot, Sujanpur, Madhopur Punjab, Kathua, Budhi, Chakdayala, Hira Nagar, Ghagwal, Samba, Vijiypur Jammu, Bari Brahman, Jammu Tawi,